Wycieczka po Białorusi
Brześć – Twierdza Brzeska – Muzeum Archaelogoiczne „ Berestye” – Kamieniec Litewski – Puszcza Białowieska

Strona główna » Programy » Brześć – Twierdza Brzeska – Muzeum Archaelogoiczne „ Berestye” – Kamieniec Litewski – Puszcza Białowieska

Opis zwiedzania

Przyjazd autobusu do Brześcia, spotkanie z przewodnikiem.

Śniadanie w restauracji.

Zameldowanie w hotelu: po 12.00, wymeldowanie: przed 10.00

Dzień 1: Brześć – Twierdza Brzeska – Muzeum Archaelogoiczne „ Berestye”

Starożytne, ale zaskakująco młode miasto Brześć w 2019 roku obchodzło 10 wieków swojej historii. Chociaż ta data nie jest dokładna. Zanim Brześć został odnotowany przez kronikarzy, istniał on już jako ufortyfikowana osada. We wczesnym średniowieczu miasto zawsze znajdowało się na pograniczu i często przechodziło z rąk do rąk, potem znajdowało się pod wpływem książąt kijowskich i turowskich, potem króla Polski, następnie weszło w obszar zainteresowań książąt wołyńskich.

W okresie przynależności do Wielkiego Księstwa Litewskiego, a później Rzeczypospolitej miasto było wielokrotnie oblężone i niszczone.

Brześć był nierozerwalnie związany z najważniejszymi wydarzeniami średniowiecznej Europy. W 1409 r. odbył się tu zjazd książąt, którzy zdecydowali walczyć z zakonem krzyżackim, w 1563 r. wydano tu Biblię brzeską, a w 1596 r. zawarto unię brzeską między katolikami a prawosławnymi, która przetrwała na tych terenach 300 lat.

Istniała tu bardzo wpływowa europejska diaspora żydowska i najbogatsze klasztory Rzeczypospolitej. Ale wojny XVII-XVIII wieku podkopały gospodarkę miasta i do 1795 roku, kiedy Brześć Litewski stał się częścią Imperium Rosyjskiego, stał się mniej znaczący.

W połowie XIX wieku miasto zostało zburzone, a na jego miejscu powstała Twierdza Brzeska, dzięki czemu obecny Brześć cieszy się tak dużym zainteresowaniem turystów.

Wycieczka obejmuje spacer centralną ulicą Sowieckaya, gdzie każdego wieczoru latarnik zapala latarnie naftowe, zmieniając miasto w bajkę. Sowiecką przecina ulica Gogola z Aleją latarni, z których każda została wzniesiona według indywidualnego projektu. Na skrzyżowaniu ulic w 2009 roku stanął pomnik 1000-lecia Brześcia, zbudowany kosztem datków mieszkańców i środków miasta.

Podczas wycieczki autobusowej można zapoznać się z nowymi okolicami Brześcia, zobaczyć wejście do kompleksu pamięci „Twierdza Bohaterów Brześć”, uformowane w kształt gwiazdy, zobaczyć wspaniałe obiekty sportowe: Pałac Sportów Wodnych, Kompleks Sportowy Victoria, Arena Lekkoatletyczna, kanał wioślarski.

Kolacja w restauracji.

Zwiedzanie Twierdzy Brzeskiej

Trasa wycieczki rozpoczyna się przy Muzeum Obrony (po życzeniu, można ją rozpocząć od głównego wejścia do Twierdzy) i przedstawia ekspozycję 10 sal: z historią budowy twierdzy brzeskiej, otwiera nowe strony pierwszej i drugiej wojny światowej. Ujawnia heroizm i odwagę uczestników obrony Twierdzy Brzeskiej w czerwcu-lipcu 1941 r., obejmuje okres okupacji Białorusi, wyzwolenie Brześcia i obwodu brzeskiego w lipcu 1944 r., opowiada o współczesnym życiu Twierdzy.

Następnie biegnie dalej przez terytorium od mostu nad prawym brzegiem rzeki Muchawec, ruin Białego Pałacu, Placu Ceremonialnego, Wiecznego Płomienia, przejścia za Pomnikiem Głównym do Bramy Chołmskiej, Kompozycji Rzeźbiarskiej „Pragnienie”, Tablic pamiątkowych, Obelisku-Sztyk, Kanału Obwodnego, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, kompozycja rzeźbiarska „Bohaterowie pogranicza, kobiety i dzieci, którzy swoją odwagą weszli w nieśmiertelność” i zakończenie wycieczki.

Muzeum Archeologiczne „Berestye”

Wyjątkowość muzeum polega na tym, że ekspozycje znajdują się w specjalnym budynku nad odkrytym stanowiskiem archeologicznym. Na głębokości około 4 metrów odkryto do 30 mieszkalnych i gospodarczych budynków drewnianych, posadzki dziedzińca, palisady.

W salach ekspozycyjnych muzeum, zlokalizowanych wokół wykopalisk, znajdują się artefakty charakteryzujące życie starożytnego miasta i jego mieszkańców, świadczące o wysokim poziomie lokalnego rzemiosła. Ekspozycja prezentuje: narzędzia pracy, artykuły produkcji rolniczej i rzemieślniczej, broń, użytek domowy, akcesoria kostiumowe, biżuterię damską, szereg przedmiotów o różnym przeznaczeniu użytkowym.

Zakończenie programu wycieczki, zakwaterowanie w hotelu, czas wolny.

Dzień 2: Skoki- Wysokie Litewskie -Kamieniec Litewski – Puszcza Białowieska

Śniadanie w hotelu.

Wymeldowanie z hotelu.

Wyjazd do Skoków – Muzeum Juliana Ursyna Niemcewicza znajdujące się w barokowym pałacu Niemcewiczów wybudowany w XVIII w.

Wysokie Litewskie – Kościół katolicki pw. Świętej Trójcy z 1608 r., w podziemiach którego znajdowała się rodzinna kaplica grobowa Sapiehów. Pozostałości zespołu pałacowo-parkowego Sapiehó w i Potockich oraz ruiny XVII wiecznego zamku Sapiehó w, kaplica św. Barbary, barokowa z 1772 roku.

Kamieniec Litewski z obronną „Białą Wieżą” z końca XIII w., od której wg. legendy przyjęła nazwę Puszcza Białowieska, sięgająca niegdyś pod Kamieniec i podlegająca jurysdykcji tutejszych namiestników książęcych. Jeden z najstarszych zabytkó w na Polesiu.

Wyjazd do Puszczy Białowieskiej, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Teraz jest to Park Narodowy, który łączy bogatą florę i niesamowite krajobrazy. Rośnie tu najwyższy w Europie świerk, żyją potężne żubry, istnieje niesamowita różnorodność świata zwierząt. Z tymi krajami wiąże się wiele wielkich nazwisk – od braci Tyszkiewiczów i Tyzengauza do Napoleona i Mikołaja II.

W Puszczy odwiedzicie MUZEUM NATURY, którego bogata kolekcja eksponatów reprezentuje pełną paletę flory i fauny Białorusi. Wizyta w Majątku Dziada Mroza – bajecznym osiedlu z wieloma budynkami i niespodziankami … Osiedle znajduje się w głębi Puszczy Białowieskiej, gdzie wyposażone są karmniki dla żubrów. Odwiedzanie Wolier Ze Zwierzętami. Czas wolny na fotografowanie i kupowanie pamiątek.

Zakończenie programu wycieczki, powrót do Brześcia, czas wolny.

Komentarz: trasa zawiera 1 nocleg w Brześciu. Aby ustalić ostateczny koszt wycieczki, wybierz z listy hotel, w którym Twoja grupa chciałaby mieszkać (dla grup zorganizowanych dostępne są pokoje dwuosobowe z dwoma pojedynczymi łóżkami).

Стоимость тура на 1 человека:

Cena imprezy obejmuje:

 • Spotkanie z przewodnikiem w dniu przyjazdu
 • Zakwaterowanie: 1 noc w hotelu wybranej kategorii
 • Wyżywienie: 2 śniadania, 2 obiady
 • Usługi lokalnych przewodników

Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem:

 • Zwiedzanie Brześcia
 • Wycieczka po Twierdzy Brzeskiej: terytorium, „Muzeum Obrony”
 • Muzeum Archeologiczne „Berestye”
 • Wycieczka krajoznawcza w pobliżu wieży Kamenets
 • Wycieczki po Puszczy Białowieskiej: zwiedzanie Muzeum Przyrody, woliery, zwiedzanie Majątku Dziada Mroza

Każda zmiana w programie wycieczki jest możliwa (do uzgodnienia przy zamawianiu wycieczki)!

W Brześciu istnieje możliwość dodania wizyty muzeum do programu (za dodatkową opłatą):

 • Muzeum Wojny – Terytorium Pokoju (w Twierdzy Brzeskiej)
 • Muzeum Techniki Kolejowej
 • Muzeum Odzyskanych Dzieł Sztuki
 • Muzeum Krajoznawcze
 • Muzeum Historii Miasta Brześcia
 • Muzeum Wieży Kamieńca

Trasa:

 • Brześć – Skoki- Wysokie Litewskie -Kamieniec Litewski – Puszcza Białowieska: 105 km

Udostępnij link

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina