Wycieczka po Białorusi
Brześć – Skoki – Wysokie Litewskie – Kamieniec Litewski – Prużana – Różana – Czerniawczyce – Kamieniuki (PuszczaBiałowieska)

Strona główna » Programy » Brześć – Skoki – Wysokie Litewskie – Kamieniec Litewski – Prużana – Różana – Czerniawczyce – Kamieniuki (PuszczaBiałowieska)

Opis zwiedzania

Przyjazd autobusu do Brześcia, spotkanie z przewodnikiem.

Zameldowanie w hotelu: po 12.00, wymeldowanie: przed 10.00

Dzień 1: Brześć

Starożytne, ale zaskakująco młode miasto Brześć w 2019 roku obchodziło 1000-lecie swojej historii. Chociaż ta data jest niedokładna. Zanim Brześć został odnotowany przez kronikarzy, istniał już jako ufortyfikowana osada. We wczesnym średniowieczu miasto zawsze znajdowało się na pograniczu i często przechodziło z rąk do rąk, potem znajdowało się pod wpływem książąt kijowskich i turowskich, potem króla Polski, następnie weszło w obszar zainteresowań książąt wołyńskich.

W okresie przynależności do Wielkiego Księstwa Litewskiego, a później Rzeczypospolitej miasto było wielokrotnie oblężone i niszczone.

Brześć był nierozerwalnie związany z najważniejszymi wydarzeniami średniowiecznej Europy. W 1409 r. odbył się tu zjazd książąt, którzy zdecydowali się walczyć z zakonem krzyżackim, w 1563 r. wydano tu Biblię Brzeską, a w 1596 r. zawarto unię brzeską między katolikami a prawosławnymi, która przetrwała na tych terenach 300 lat.

Istniała tu bardzo wpływowa europejska diaspora żydowska i najbogatsze klasztory Rzeczypospolitej. Niestety wojny XVII-XVIII wieku podkopały gospodarkę miasta i do 1795 roku, kiedy Brześć Litewski stał się częścią Imperium Rosyjskiego, tracił na znaczeniu.

W połowie XIX wieku miasto zostało zburzone, a na jego miejscu powstała Twierdza Brzeska, dzięki czemu obecny Brześć cieszy się tak dużym zainteresowaniem turystów.

Wycieczka obejmuje spacer centralną ulicą Sowiecką, gdzie każdego wieczoru latarnik zapala latarnie naftowe, zmieniając miasto w bajkę. Sowiecką przecina ulica Gogola z aleją latarni, z których każda została wzniesiona według indywidualnego projektu. Na skrzyżowaniu ulic w 2009 roku stanął pomnik 1000-lecia Brześcia, zbudowany dzięki datkom mieszkańców i środkom miejskim.
Podczas wycieczki autobusowej można zapoznać się z nowymi okolicami Brześcia, zobaczyć wejście do kompleksu pamięci „Twierdza Bohaterów Brześcia”, uformowane w kształt gwiazdy, zobaczyć wspaniałe obiekty sportowe: Pałac Sportów Wodnych, Kompleks Sportowy Victoria, Arenę Lekkoatletyczną, kanał wioślarski.

Zakończenie program wycieczki, obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu, czas wolny

Dzień 2: Twierdza Brzeska-Muzeum Archeologiczne „Berestye”

Śniadanie w hotelu.

Zwiedzanie Twierdzy Brzeskiej

Trasa wycieczki rozpoczyna się przy Muzeum Obrony (na życzenie, można ją rozpocząć od głównego wejścia do Twierdzy) i przedstawia ekspozycję 10 sal: z historią budowy twierdzy brzeskiej, ukazuje nowe strony historii pierwszej i drugiej wojny światowej. Przedstawia heroizm i odwagę uczestników obrony Twierdzy Brzeskiej w czerwcu-lipcu 1941 r., obejmuje okres okupacji Białorusi, wyzwolenie Brześcia i obwodu brzeskiego w lipcu 1944 r., opowiada o współczesnym życiu Twierdzy.

Następnie biegnie dalej przez teren od mostu nad prawym brzegiem rzeki Muchawec, ruin Białego Pałacu, Placu Ceremonialnego, Wiecznego Płomienia, przejścia za Pomnikiem Głównym do Bramy Chełmskiej, Kompozycji Rzeźbiarskiej „Pragnienie”, Tablic pamiątkowych, Obelisku-Sztyk, Kanału Obwodnego, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, kompozycja rzeźbiarska „Bohaterowie pogranicza, kobiety i dzieci, którzy swoją odwagą weszli w nieśmiertelność” i zakończenie wycieczki.

Muzeum Archeologiczne „Berestye”

Wyjątkowość muzeum polega na tym, że ekspozycje znajdują się w specjalnym budynku nad odkrytym stanowiskiem archeologicznym. Na głębokości około 4 metrów odkryto do 30 mieszkalnych i gospodarczych budynków drewnianych, posadzki dziedzińca, palisady.

W salach ekspozycyjnych muzeum, zlokalizowanych wokół wykopalisk, znajdują się artefakty charakteryzujące życie starożytnego miasta i jego mieszkańców, świadczące o wysokim poziomie lokalnego rzemiosła. Ekspozycja prezentuje: narzędzia pracy, artykuły produkcji rolniczej i rzemieślniczej, broń, użytek domowy, akcesoria kostiumowe, biżuterię damską, szereg przedmiotów o różnym przeznaczeniu użytkowym.

Czas wolny.Powrót do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień3: Skoki- WysokieLitewskie -KamieniecLitewski–Prużana – Różana – Czerniawczycy

Śniadanie w hotelu.

Wyjazd do Skoków– Muzeum Juliana Ursyna Niemcewicza znajdujące się w barokowym pałacu Niemcewiczów wybudowanym w XVIII w.

WysokieLitewskie – Kościół katolicki pw. Świętej Trójcy z 1608 r., w podziemiach którego znajdowała się rodzinna kaplica grobowa Sapiehów. Pozostałości zespołu pałacowo-parkowego Sapiehów i Potockich oraz ruiny XVII wiecznego zamku Sapiehów, kaplica barokowa św. Barbary z 1772 roku.

KamieniecLitewski z obronną „BiałąWieżą” z końcaXIII w., od której wg. legendy przyjęła nazwę Puszcza Białowieska, sięgająca niegdyś pod Kamieniec i podlegająca jurysdykcji tutejszych namiestników książęcych. Jeden z najstarszych zabytkó w na Polesiu.

Przejazd do miejscowości Prużana, zwiedzanie zespołu pałacowego Szwykowskich zbudowanego w stylu włoskiej willi a obecnie muzeum. Eksponaty dworu XIX w. z niezwykle cennym eksponatem z XVI w. ikoną Ostatnia Wieczerza. Ponadto „ białe” sukiennice targowe z 1896 r. oraz kościół i cerkiew z XIX w.

Przejazd do miejscowości Różana – to starożytne miasto znane od 1490 roku. Przeszłość miasta jest nierozerwalnie związana z rodowodem Sapiehów, którym majątek ten przeszedł pod koniec XVI wieku. Zwiedzanie malowniczych ruin zespołu pałacowego Sapiehów, które nie przestają budzić wyobraźni o potędze rodu oraz kościoła św. Trójcy w Różanach.
W drodze powrotnej wizyta w Czerniawczycach – kościół św.Trójcy z XVIII w. fundacji Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „ Sierotki”.

Powrót do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4: Brześć – Puszcza Białowieska

Śniadanie w hotelu.

Wymeldowanie z hotelu.

Wyjazd do Puszczy Białowieskiej, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Teraz jest to Park Narodowy, który łączy bogatą florę i niesamowite krajobrazy. Rośnie tu najwyższy w Europie świerk, żyją potężne żubry, istnieje niesamowita różnorodność świata zwierząt. Z tymi terenami wiąże się wiele wielkich nazwisk – od braci Tyszkiewiczów i Tyzengauza do Napoleona i Mikołaja II.

W Puszczy odwiedzicie MUZEUM NATURY, którego bogata kolekcja eksponatów reprezentuje pełną paletę flory i fauny Białorusi. Wizyta w Majątku Dziada Mroza – bajecznym osiedlu z wieloma budynkami i niespodziankami … Osiedle znajduje się w głębi Puszczy Białowieskiej, gdzie zbudowano karmniki dla żubrów. Odwiedzanie Wolier Ze Zwierzętami. Czas wolny na fotografowanie i kupowanie pamiątek.

Zakończenie program wycieczki, powrót do Brześcia, czas wolny.Po południu wyjazd do Polski.

Komentarz: trasa zawiera 3 noclegi w Brześciu. Aby ustalić ostateczny koszt wycieczki, wybierz z listy hotel, w którym Twoja grupa chciałaby mieszkać (dla grup zorganizowanych dostępne są pokoje dwuosobowe z dwoma pojedynczymi łóżkami).

Стоимость тура на 1 человека:

Cena imprezy obejmuje:

 • Spotkanie z przewodnikiem w dniu przyjazdu
 • Zakwaterowanie: 3 noce w hotelu wybranej kategorii
 • Wyżywienie: 3śniadania, 3obiady
 • Usługi lokalnych przewodników

Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem:

 • Zwiedzanie Brześcia
 • Wycieczka po Twierdzy Brzeskiej: terytorium, „Muzeum Obrony”
 • Muzeum Archeologiczne „Berestye”
 • Muzeum Juliana Ursyna Niemcewicza
 • Muzeum zespołu pałacowego Szwykowskich
 • Wycieczka krajoznawcza w pobliżu wieży Kamieniec
 • Wycieczki po Puszczy Białowieskiej: zwiedzanie Muzeum Przyrody, woliery, zwiedzanie Majątku Dziada Mroza

Każda zmiana w programie wycieczki jest możliwa (do uzgodnienia przy zamawianiu wycieczki)!

W Brześciu istnieje możliwość dodania do programu wizyty w muzeum (za dodatkową opłatą):

 • Muzeum Techniki Kolejowej
 • Muzeum Odzyskanych Dzieł Sztuki
 • Muzeum Krajoznawcze
 • Muzeum Historii Miasta Brześcia
 • Muzeum WieżyKamieniec
 • Muzeum Wojny – Terytorium Pokoju (w Twierdzy Brzeskiej)

Trasa:

 • Brześć – 20 km
 • Brześć- Skoki – Wysokie Litewskie – Kamieniec Litewski – Prużana – Różana– Czerniawczycy – ok. 330 km.
 • Brześć -Puszcza Białowieska – ok. 60km.

Udostępnij link

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina