Zespół zamkowy w Nieświeżu

Opis atrakcji

Zamek w Nieświeżu jest słusznie uważany za jedną z najpiękniejszych i najwspanialszych rezydencji w Europie.  Przede wszystkim dlatego, że przez prawie 450 lat  był główną siedzibą jednej z najbogatszych rodzin szlacheckich  – Radziwiłłów.

W 1513 r. Nieśwież dostaje Jan Radziwiłł jako posag jego żony Anny.  Od tego czasu do połowy XX wieku w mieście rządzili Radziwiłłowie. Już w 1582 roku Mikołaj Radziwiłł Sierotka buduje ogromny kamienny zamek. Wcześniej, właściciel Nieświeża spędził we Włoszech cały rok, zapoznając się z najlepszymi przykładami włoskiej architektury. Stamtąd, za radą włoskiego mistrza Giacomo da Vignoli, uważanego za najlepszego architekta późnego renesansu, sprowadza młodego i utalentowanego architekta Giovanniego Bernardoniego. Oprócz luksusowej rezydencji zaprojektowanej i zbudowanej przez włoskich rzemieślników, niemieccy inżynierowie wznieśli potężne bastiony, które bardzo pomogły w zachowaniu pałacu podczas najazdów kozackich i kilku ataków wojsk moskiewskich I szwedzkich.

Zespół zamkowy w Nieświeżu zyskał nowoczesny wygląd pod koniec XVIII wieku.

W zamku przeprowadzono prace restauracyjne, zachowując wysoki stopnień autentyczności, a wnętrza pałacu zostały przywrócone z zachowanych rysunków I fotografii przy pomocy polskich specjalistów. Zamek w Nieświeżu jest jednym z najbardziej znanych miejsc turystycznych na Białorusi, a turyści przyjeżdżają tu nie tylko, aby zobaczyć piękno starego pałacu, ale także spróbować poznać ducha nieszczęsnej królowej Barbary lub poznać tajemnice skarbów Radziwiłła.

Zespół zamkowy w Nieświeżu, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina