Zamek w Mirze

Opis atrakcji

Kompleks zamkowy w Mirze jest wyjątkowy ze względu na styl architektoniczny i autentyczność. Uznaje się, że zamek w Mirze jest najbardziej wysuniętą na wschód budowlą gotycką w Europie. Istotne jest również to, że zamek nie został odbudowany po drugiej wojnie światowej, jak większość zamków europejskich, ale został odrestaurowany z maksymalną dokładnośćą. Kompleks zamkowy znajduje się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zamek, zbudowany na początku XVI wieku, stał się pierwszym dużym zamkiem prywatnym.  Wcześniej w Wielkim Księstwie Litewskim budowano jedynie państwowe kamienne zamki obronne.

Zamek w Mirze został zbudowany jako rezydencja rodzinna przez naczelnika Brześcia Jerzego Illinicza. Jednak już w 1568 roku zamek przeszedł na własność wpływowej rodziny Radziwiłłów.

Zamek w Mirze, ze względu na oszczędność kosztów, został zbudowany przez lokalnych architektów i budowniczych i jest jedyną zachowaną budowlą białoruskiego gotyku zamkowego.  Jest to praktycznie kwadratowa konstrukcja o ścianach o długości 75 metrów i wysokości 11 metrów.  Wieże o wysokości 25 metrów kontrolują przestrzeń ze wszystkich stron. Grubość murów zamkowych sięga trzech metrów, co czyniło go odpornym na ostrzał artyleryjski w XVI-XVIII wieku.  Zamek w Mirze miał duże znaczenie obronne, a jegoo brońcy dziesiątki razy odpierali ataki różnych wojsk od tatarskich do szwedzkich.  W zamku przewidziano podziemne pomieszczenia pomocnicze, które wykraczają poza obszar konstrukcji naziemnych. Obecnie Zamek w Mirze to pełnoprawny kompleks turystyczny z muzeum, salami wystawowymi, hotelem i restauracją.

Zamek w Mirze, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina