Stary Zamek w Grodnie

Opis atrakcji

Od ponad 600 lat na stromym brzegu nad Niemnem w Grodnie stoi Stary Zamek Królewski.  Pod koniec XIV wieku Wielki Książę Witold wybudował kamienne mury i wieże swojej nowej rezydencji w miejsce drewnianego zamku.  Zamek nie był siedzibą komfortową, ale miał doskonałe właściwości fortyfikacyjne.  Krzyżacy oblegali Zamek Grodno ponad 50 razy, ale nigdy nie byli w stanie go zdobyć.

W 1409 r. w Zamku miały miejsce negocjacje między Wielkim Księciem Litewskim Witoldem a Polskim Królem Jagiełłą, w wyniku których podjęto decyzję o wspólnych operacjach wojskowych przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu.

W 1445 r. w zamku w Grodnie Wielki Książę Litewski Kazimierz IV Jagiellończyk przyjął ambasadora RP i zgodził się zostać Królem Polski.  Tutaj, 47 lat później, zmarł.  Stary zamek w Grodnie był ukochaną rezydencją króla Stefana Batorego, który uczynił Grodno tymczasową stolicą Rzeczypospolitej.  Na jego rozkaz zamek w Grodnie zostaje przebudowany i przyjmuje bardziej nowoczesną formę.  Dwóch wielkich architektów XVI wieku  zaangażowało się w odbudowę rezydencji królewskiej: Joseph Roiten i Santa Gucci. Król Stefan Batory zmarł na zamku w Grodnie 12 grudnia w 1586r.

Po zajęciu ziem Rzeczpospolitej przez Imperium Rosyjskie w starożytnym zamku miały siedzibę różne instytucje wojskowe.  Dla uczestników antyrosyjskiego powstania w latach 1863–1864 zorganizowano tu więzienie.  W 1934 roku Zamek został częściowo zamaskowany.  Dzięki temu zamek, choć okaleczony licznymi nadbudówkami i przeróbkami, mógł przetrwać do XXI wieku.

Obecnie w zamku kończy  się prace rekonstrukcyjne.  Konserwatorzy białoruscy wraz z historykami postanowili odtworzyć wygląd Starego Grodna z czasów Stefana Batorego.  Po zakończeniu rekonstrukcji w Zamku będą się mieściły sale muzealne i zaplecze usługowe.

Stary Zamek w Grodnie, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina