Pałacyk Szwykowskich – muzeum krajoznawcze w Prużanie

Opis atrakcji

W Prużanie, małym białoruskim miasteczku, znanym z herbu, naśladującego średniowieczny herb włoskiego Mediolanu, nadanego miastu przez króla Zygmunta III, znajduje się muzeum zbudowane w stylu średniowiecznej włoskiej willi.  Jest to hołd dla słynnej królowej Bony Sforcy, do której u schyłku średniowieczu należała Prużana.  Willa ma swoją własną nazwę- „Pałacyk”,  i tutaj corocznie odbywają się plenery i wystawy poświęcone Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu, autorowi ponad 600 tomów prac.  Przodkowie najbardziej płodnego pisarza polskiego mieszkali w majątku Dołhe, który znajdował się w pobliżu miasta.  Ojcem pisarza był chorąży powiatu prużańskiego i posiadał on niewielki majątek ze starym drewnianym domem i ogromnym ogrodem.

Podczas wojen napoleońskich obszar dawnych ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego stał się główną areną działań wojennych, a rodzice Józefa postanowili tym razem przeczekać na ziemiach polskich, gdzie nie było tak niebezpiecznie.  Dlatego miejscem narodzin Józefa było Wielkie Księstwo Warszawskie. Dzieciństwo i młodość spędził jednak w okolicach Prużany, gdzie napisał swoje pierwsze dzieła. Józef Ignacy Kraszewski stworzył beletrystyczną historię Rzeczypospolitej i odniósł wielki sukces.  Jest on wymieniony w Księdze Rekordów Guinnessa jako najbardziej płodny autor czasów „gęsiego pióra”.

Białoruska publiczność zbiera fundusze na odsłonięcie popiersia słynnego pisarza, a także podnosi kwestię nadania jego imienia jednej z ulic miasta Prużana.  Jeśli projekt zostanie ukończony, to stanie się ona drugą ulicą na Białorusi, nazwaną na cześć wielkiego pisarza.  Pierwsza znajduje się w mieście Świsłocz, obwodu grodzieńskiego. Obecnie prezentowana jest stała ekspozycja muzealna poświęcona Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu w Prużanie.

Pałacyk Szwykowskich – muzeum krajoznawcze w Prużanie, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina