Pałac Umiastowskich w Żemłosławiu

Opis atrakcji

Żemłosław – mała wieś w obwodzie grodzieńskim, w rejonie iwiejskim, przez długi czasbyła zwykłą posiadłością biednej rodziny szlacheckiej ze standardową drewnianą budowlą należącą do rodu Żemłłów. Ten starożytny ród Wielkiego Księstwa Litewskiego zawsze był niebogaty, ale wyróżniał się odwagą i skłonnością do przygód. Pieniądze na posiadłość Marcjan Żemłł przywiózł z kampanii na południu przeciw kozactwu.

Obecny pałac, który został zbudowany jako kopia pałacu w Łazienkach Królewskich w Warszawie, pojawił się już w XIX wieku. Zasługa jego stworzenia należy do rodziny Umiastowskich. Ten ród hrabiowski nie był zbyt słynny w Rzeczypospolitej, ale rozkwitł po przyłączeniu ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego do Imperium Rosyjskiego. Najprawdopodobniej stał się znany po powstaniach, kiedy szlachcie i magnatom została odebrana własność. I wielu rodów szlacheckich sprzedało swoje posiadłości tanio, aby udać się na emigrację do Europy. Żemłosław został również sprzedany hrabiemu Jakubowi Umiastowskiemu, którego kolonialna administracja rosyjska zaproponowała jako marszałka obwodu oszmiańskiego.

Nie wiadomo, co wzbudziło pragnienie jego synowej, Józefy Umiastowskiej, by w 1863 roku zbudować luksusowy pałac, rywalizujący z królewskimi rezydencjami. Ponadto zainteresowanie wzbudza pochodzenie pieniędzy, użytych na sfinansowanie tej budowy. Lokalni historycy przypuszczają, że pochodzenie pieniędzy wiąże się z powstaniem z 1863 r., które wybuchło na tych ziemiach. Pałac zbudowali włoscy architekci w ciągu 20 lat. Sama hrabina nie dożyła końca budowy. Do roku 1887 ogrodnicy z Francji urządzili w majątku zbytkowny park z rzadkimi drzewami i sztucznymi basenami. Zespół pałacowy w Żemłosławiu na początku XX wieku uważany był za jedną z najbardziej luksusowych posiadłości zachodnich prowincji Imperium Rosyjskiego.

Obecnie obiekt czeka na rekonstrukcję, trwają poszukiwania prywatnego inwestora.

Pałac Umiastowskich w Żemłosławiu, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina