Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i klasztor brygidek

Opis atrakcji

Lamus klasztoru Brygidek w Grodnie – to dobrze zachowany drewniany budynek z XVIII wieku, który został zbudowany zgodnie  z kanonami architektury narodowej. Budynek dwupiętrowy wybudowany  z drewna dębowego, bogato zdobionego rzeźbami, z krytymi galeriami na obu piętrach. Dach pokryty gontem dębowym. Wyjątkowość budynku polega na tym, że jest zbudowany on bez jednego metalowego zwora lub gwoździa.

Badacze białoruskiej architektury uważają, że była to typowa budowla dla klasztorów na terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego  i tajemnicę budowania takich budynków znali starsi warsztatów stolarskich.  Zaskakujące jest to, że drewniany budynek był w stanie przetrwać liczne operacje wojskowe w ciągu ostatnich 250 lat. Choć istnieje wersja, że budynek lamusu przetrwał od czasów budowy pierwszego kompleksu klasztoru brygidek, i pochodzi on z lat 1620-1625.

Lamus był przeznaczony do zamieszkania sióstr klasztoru Brygidek,  a następnie do działalności gospodarczej klasztoru. W czasach ZSRR wbudynku znajdowała się biblioteka, co pozwoliło zachować ten wyjątkowy budynek. Obecnie planowana jest przebudowa zabytkowej drewnianej konstrukcji. Szczególnie poszukiwani są mistrzowie,  którzy opanowują sztukę starożytnej architektury drewnianej. Po przebudowie katolicki biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz planuje stworzyć w tym budynku museum Grodzieńskiej diecezji katolickiej, eksponaty dla którego już są zebrane. Lamus to jedyna konstrukcja tego typu nie tylko na Białorusi, ale także w krajach sąsiednich.

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i klasztor brygidek, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina