Kościół Trójcy Przenajświętszej w Iszkołdzi

Opis atrakcji

Iszkołdź – mała wioska w rejonie baranowickim obwodu brzeskiego,  słynna jest ze starożytnego kościoła, zbudowanego w XV wieku przez syna Jana Nemiry – Mikołaja Niemirowicza.  Jan Nemira był założycielem kilku dużych kościołów na początku XV wieku.  W ten sposób stajenny wielkiego księcia Witolda podziękował mocom niebiańskim za ocalenie życia w bitwie pod Grunwaldem.  Jego syn Mikołaj dorastał jako dobry katolik i kontynuował pracę ojca, stając się założycielem dwóch kościołów w Iszkołdzie i Nieświeżu oraz franciszkańskiego klasztoru w pobliżu miasta Łuniniec.

Mikołaj Niemirowicz planował wykorzystać świątynię jako grobowiec rodzinny, ale słynny dyplomata i zarządca Wielkiego Księstwa Litewskiego zmarł bezdzietnie, a jego ziemie przeszły w posiadanie Wielkiego Księcia, a później – rodu Radziwiłłów.  Jeden z nich, gorliwy zwolennik reformacji w Wielkim Księstwie Litewskim, Mikołaj Radziwiłł Czarny, zamienił kościół katolicki na zbór kalwiński w 1559 r.  W 1641 r. Kościół Trójcy Przenajświętszej został ponownie konsekrowany jako kościół katolicki.  Podczas wojny 1654–1667 świątynia w Iszkołdzi służyła jako schronienie dla ludności cywilnej i została podpalona przez moskiewskich łuczników.

W 1863 r. podczas powstania antyrosyjskiego ksiądz z tutejszego kościoła ukrył w podziemiach  broń rebeliantów i dał schronienie  rannym.  Po brutalnym stłumieniu powstania ksiądz został zesłany na Ilim, a kościół został przekazany cerkwi.  Ze względu na katolicką większość miejscowej ludności cerkiew była rzadko odwiedzana i wkrótce popadła w ruinę.  W 1918 r. w kościele wznowiono nabożeństwa katolickie, których nie zaprzestano  podczas II Wojny światowej. W 1968 r. kościół został zamknięty przez rząd radziecki.

Kościół Trójcy Przenajświętszej jest cenny jako zabytek architektury, tzw. „ Gotyk Białoruski ”, praktycznie bez śladów późniejszej przebudowy. Obecnie jest najstarszym kościołem rzymskokatolickim na Białoruśi.

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Iszkołdzi, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina