Kościół świętych Szymona i Heleny, zwany czerwonym kościołem

Opis atrakcji

Wszystkich, którzy przyjeżdżają do Mińska, zaskakuje położenie pięknego i eleganckiego kościoła katolickiego zbudowanego na środku głównego placu Białorusi.  To Kościół świętych Szymona i Heleny, zwany czerwonym kościołem, jego fundatorem był Edward Woyniłłowicz, urodzony w Mińsku. Woyniłłowicze należą do starej rodziny szlacheckiej, która miała majątki niedaleko Nowogródka.  Edward Woyniłłowicz reprezentował prowincję mińską w Radzie Państwowej Cesarstwa Rosyjskiego.

Kościół z cegieł, zrobionych na specjalne zamówienie, rozpoczęto budować w 1905 roku jako symbol pamięci o dzieciach Woyniłłowicza, które nie dożyły pełnoletności.  Być może to z gory przesądziło o tragicznym losie katedry. Otwarty w 1910 roku, kościół szybko stał się jedną z atrakcji Mińska, a po pojawieniu się tu cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, stał się najczęściej odwiedzaną świątynią w Mińsku, mimo że carskie władze miasta niepochwalały popularyzacji katolicyzmu.

Po zwycięstwie władzy radzieckiej w Mińsku w 1923 roku kościół został obrabowany. Czekiści skonfiskowali wszystkie kosztowności. Całe  cenne wyposażenie kościelne zostało bezpowrotnie utracone.   w 1932 roku na polecenie władz miasta zamknięto kościół św. Szymona i Heleny, a jego księży aresztowano. W budynku mieścił sięTeatr Polski  BSRR. Był to projekt propagandowy, który istniał przed represjami wobec kultur narodowych Białorusinów, Polaków i Żydów w 1937 roku.

Na prośbę społeczności katolickiej Niemcy, w czasie okupacji Mińska w 1942 r., zezwolili na nabożeństwa w katedrze.  Z tego powodu po wojnie władze zdecydowały się zburzyć kościół, bo przeszkadzał w rozwoju nowej Alei Stalina. Jednak w czasie wojny wielu księdzy ukrywało partyzantów, którzy po 1945 roku stali się przywódcami Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i takie wspólne lobby uratowało przed zniszczeniem kościół katolicki, który znajduje się naprzeciwko Domu Rządowego.

Do 1990 roku w budynku mieścił się Dom Kina Białoruskiego z salą koncertową.  Ale wspólnota katolicka w Mińsku, przy pomocy nuncjusza papieskiego, zwróciła kościół wiernym. Obecnie kościół należy do miasta, ale katolicka wspólnota Białorusi liczy na jego pełne przekazanie wiernym.

Kościół świętych Szymona i Heleny, zwany czerwonym kościołem, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina