Kościół św. Michała Archanioła w Gnieźnie

Opis atrakcji

Gniezno – agromiasteczko w rejonie wołkowyskim obwodu grodzieńskiego, jest jednym z najstarszych osad na terenie Białorusi. Tu był ufortyfikowany gród i osiedle jednego z plemiennych związków Jaćwingów jeszcze 500 lat przed powstaniem chrześcijaństwa na tych ziemiach. Główną atrakcją Gniezno jest Kościół św. Michała Archanioła, zbudowany około 1524 roku w stylu gotyckim, z elementami renesansu włoskiego.

Zbudował go właściciel powiatu wołkowyskiego Jan Szemetowicz, który bardzo kochał swoją żonę Elżbietę, ale nie mógł się doczekać potomka. Jan zdecydował, że świątynia zbudowana na osiedlu pomoże rozwiązać ten poważny problem. Do budowy katedry został zaproszony architekt z Neapolu. Budowa majestatycznego kościoła postępowała w szybkim tempie. Prace od założenia do szczytu zajęły nie więcej niż pięć lat. Wewnętrz kościoła ozdobne malowidła wykonali młodzi włoscy artyści z Genui.

Niestety luksusowa dekoracja świątyni z XVI wieku nie przetrwała do dziś. W 1556 r. podczas reformacji białoruskiej kościół stał się ariańskim zborem, a dopiero w 1643 r. ponownie stał się katolickim. W świątyni znajduje się podziemna krypta, która stała się grobowcem właścicieli Gniezna. Ten prywatna nekropolia została  zamurowana na początku XX wieku.

Kościół św. Michała Archanioła miał szczęście. Podczas licznych wojen, ani razu nie był narażony na zniszczenie, jak to się stało z większością świątyń na ziemiach Białorusi. Nawet podczas powstania 1863–1864 powstańcy nie ukrywali się w nim i dlatego pozostał kościołem katolickim. Ponieważ istniało tajemne polecenie władz rosyjskich, aby wszystkie świątynie katolickie, gdzie kapłani udzielały pomocy powstańcom, przekazywać cerkwi prawosławnej. Jednak w 1868 roku wybuchł pożar, po którym kościół w Gnieźnie został odbudowywany dopiero w 1932 roku. Obecnie ta unikalna katedra jest czynnym kościołem.

Kościół św. Michała Archanioła w Gnieźnie, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina