Kościół św. Kazimierza w Lipniszkah

Opis atrakcji

Budowa wspaniałego gotyckiego Kościóła św. Kazimierza w Lipniszkach sięga początku ubiegłego wieku. Pierwszy kościół zbudowany z sosny białowieskiej pojawił się tu w 1510 roku, ale Wojna Północna go nie oszczędziła.  Drugi kościół zbudowano z potężnego dębu, ale podczas powstania w 1863 roku uległ znacznemu zniszczeniu, a w 1890 roku spłonął doszczętnie podczas wielkiego pożaru.

Aleksander  Stanisławowicz  Wolski, wnuk Aleksandra Wolskiego,  szlachcica herbu “Elita”,  który kupił tę posiadłość od właściciela zamku w Kosowie Wandalina Pusłowskiego, rozpoczął budowę obecnego murowanego kościoła w stylu neogotyckim.  Aleksander doszedł do wielkiego bogactwa jako prezes ziemskiego sądu apelacyjnego w Nowogródku. Niestety,  jego syn praktycznie zbankrutował i tylko udane małżeństwo najmłodszego Wolskiego,  Aleksandra, było w stanie uratować majątek przed sprzedażą.

Kościół św. Kazimierza ze środków dziedzica budowano dość wolno. Architkt został wezwany z Francji, a inżynierami byli Polacy.  Kamienie do budowy świątyni zostały częściowo zebrane na polach i jednocześnie skrupulatnie rozbierano zniszczony już zamek Geranen.  Świątynia praktycznie nie uległa zniszczeniu podczas dwóch wojen światowych, chociaż w pierwszej służyła stronom walczącym jako obiekt regulacji artyleryjskiej. Kościół przyjął pierwszych wierzących dopiero w 1928 roku.

Turyści udają się do Lipniszek, aby obejrzeć kościół o absolutnie nietypowej architekturze, który mógłby wyglądać harmonijnie gdzieś w  Anglii czy Francji.

Kościół św. Kazimierza w Lipniszkah, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina