Kościół św. Jana Chrzciciela we Wsielubiu

Opis atrakcji

Kościół św. Jana Chrzciciela we Wsielubiu jest najstarszym kościołem katolickim na Białorusi.  Koniuszy Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda,Jan Niemira, zbudował go w swoim majątku.  Brał on udział w bitwie pod Grunwaldem, w ramach chorągwi Nowogródzkiej, zdobył bogate łupy, ale jako wierzący czuł się winny tego, że musiał zabijać współwyznawców.  Dlatego w latach dwudziestych, Jan Niemira zaczyna budować wielką kamienną katedrę w swoich włościach, budowę której kontynuowano do 1533 roku. Wyjątkowość architektoniczna kościoła polegała na tym, że mieszały się w nim tradycje architektury białoruskiej i gotyku zachodnioeuropejskiego.

Podczas reformacji w Wielkim Księstwie Litewskim kościół katolicki stał się kościołem kalwińskim i pozostał takim do 1642 r., po czym został ponownie przekazany katolikom.  Po powstaniu antyrosyjskim w latach 1863–1864 kościół został na długi czas zamknięty, ale od 1920 r. lokalna wspólnota katolicka zaczęła go odbudowywać. W czasach ZSRR starano się nieustannie niszczyć kościół, i tylko solidarność miejscowych mieszkańców nie pozwalała na to.  Pomimo faktu, że w Związku Radzieckim było niewiele budynków z XV wieku, kościół katolicki nie uzyskał statusu zabytku chronionego.  W 1986 r. pożar mógł całkowicie zniszczyć wyjątkowy budynek.

Kościół św.Jana Chrzciciela jest jedną z perełek średniowiecznej architektury Białorusi. Każdego roku przybywają tu tysiące turystów. Oprócz samego kościoła interesujące jest miejsce pochówku rodziny O’Rourke’ów. Starej irlandzkiej rodziny, która otrzymała majątek po jego rekwizycji od jego prawowitych właścicieli za udział w powstaniu Tadeusza Kościuszki.

Kościół św. Jana Chrzciciela we Wsielubiu, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina