Kościół św. Andrzeja Apostoła w Słonimie

Opis atrakcji

Pierwszy kościół św. Andrzeja w Słonimie został zbudowany pod koniec XV wieku z dębu puszczańskiego, z inicjatywy Kazimierza IV Jagiellończyka.  Pomimo tego, że budynek był drewniany, został bardzo bogato urządzony, dzięki założycielom wywodzącym spośród lokalnych kupców i szlachty katolickiej. Ołtarze wykonali znani rzeźbiarze z Wilna i Krakowa. Ikona została przywieziona z Włoch przez litewskiego biskupa katolickiego.  Kościół ten został jednak zniszczony podczas wojny z państwem moskiewskim w latach 1654–1667.

Nowy, kamienny kościół św. Andrzeja został zbudowany w ciągu zaledwie pięciu lat dzięki staraniom Wielkiego Kanclerza Litewskiego Michaiła Kazimierza Ogińskiego, który chciał zrobić ze Słonimia swoją rezydencję i założył tu oprócz kościoła, klasztor, pałac, teatr I szkołę. W 1775 r. kościół został konsekrowany.

Budynek katedry został poważnie uszkodzony podczas powstania antyrosyjskiego w latach 1863–1864. W budynku bronili się powstańcy.  Następnie kościół został na długi czas zamknięty.

Podczas Pierwszej Wojny Światowej wojska rosyjskie wykorzystywały wieże kościoła do ostrzału artyleryjskiego, w wyniku czego budynek został poważnie uszkodzony.  W czasach Związku Radzieckiego w  barokowej katedrze powstał magazyn soli, a następnie warsztat solenia warzyw.  Po przekazaniu budynku wspólnocie katolickiej wierzący zdołali dosyć szybko nadać kościołowi św. Andrzeja elegancki wygląd historyczny, do jakiego dążyli architekci XVIII wieku.

Kościół ma ciekawą cechę architektoniczną – jego wieże są ustawione pod kątem do płaszczyzny fasady.  To nadaje budynkowi lekkość i grację, pomimo ciężkiej formy.  Głównym obrazem kościoła św. Andrzeja w Słonimiu jest kopia ikony Matki Boskiej Żyrowickiej.

Kościół św. Andrzeja Apostoła w Słonimie, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina