Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Gierwiatach

Opis atrakcji

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Gierwiatach jest uważany za najbardziej elegancki kościół na Białorusi.

Kościół został zbudowany w ciągu czterech lat, w małej wiosce przez architekta Wacława Michniewicza. Tajemnica wzniesienia wspaniałego kościoła katolickiego w tych słabo zaludnionych miejscach nie została jeszcze rozwiązana jak i to, kto był prawdziwym fundatorem kościoła, wybudowanego według najlepszych tradycji europejskiego neogotyku.

Od początku budowy mieszkańcy zaczęli wysuwać teorie na temat przyczyn budowy kościoła w Gierwiatach. Według jednej z nich, pieniądze na jego budowę dawali miejscowi przemytnicy, aby przyciągnąć na swoją stronę grodzieńskiego prokuratora, nieprzekupnego, ale prawdziwie pobożnego katolika, z drugiej – pewien bogaty generał w ten sposób prosił boga o zdrowie dla córki. Popularna nawet była wersja, że sam cesarz rosyjski Mikołaj II potajemnie przeznaczał pieniądze na budowę kościoła katolickiego z ukrytej sympatii do tej religii.

Prawie 70 murarzy z Grodna, Krewa i Wilna pracowało codziennie przy budowie świątyni. Aby zapewnić nieprzerwane dostawy materiałów budowlanych, we wsi zbudowano cegielnię. Gonty dla kościoła zamówiono w Niemczech, a cenne drzewo sprowadzono z imperium austro-węgierskiego.

Obok, na stawach, w których wyraźnie odbija się zgrabna sylwetka kościoła znajduje się zabytkowy młyn wodny. Na jego terenie znajduje się restauracja z kuchnią narodową. To pozwoli turystom spędzić w Gierwiatach cały dzień, w jednym z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych miejsc na Białorusi. W kościele Trójcy Przenajświętszej odbywają się koncerty muzyki organowej, które ze względu na wyjątkową akustykę kościoła stają się wydarzeniami w życiu kulturalnym Białorusi.

Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Gierwiatach, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina