Kościół obronny św. Jana Chrzciciela w Komajach

Opis atrakcji

Komaje, małe miasteczko w obwodzie witebskim, przede wszystkim znane ze starego katolickiego kościoła typu obronnego. Region witebski zawsze był poddawany licznym atakom jednostek wojskowych ze względu na bliskość granic z państwem Moskiewskim. Kościół Św. Jana Chrzciciela, zbudowany w 1606 r., jest jednym z niewielu na Białorusi, gdzie nabożeństwa odbywały się w czasie wojen lub kataklizmów. Świątynia była atakowana podczas częstych działań wojennych. Świadectwem tego są utknięte w ścianach szwedzkie jądra żeliwne, pozostałe tu od czasów WojnyPółnocnej.

Ołtarz kościoła nie  zmienił się od czasu jego budowy.  Centralne miejsce zajmuje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z dzieciątkiem. Cudowny obraz znajduje się w kościele z 1610 roku. Niedawno podczas remontu w kościele Świętego Jana Chrzciciela odkryto kufer, w którym znajdują się relikwie, umieszczone tutaj w 1624 roku.

W podziemiach katedry w Komaje znajduje się krypta, gdzie pochowano starostów oszmiańskich, którzy byli przez długi czas fundatorami kościoła. Budynek zachował się w czasach Związku Radzieckiego, dzięki miejscowemu księdzu, który podczas II Wojny Światowej ukrywał rannego partyzanta, a który stał się w okresie powojennym partyjnym dygnitarzem wysokiej rangi. W 2007 roku huragan uszkodził budynek katedry i dzięki temu w Komaje nastąpiła długo oczekiwana renowacja, która nadała kościołowi maksymalnie historyczny wygląd.

Kościół obronny św. Jana Chrzciciela w Komajach, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina