Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu

Opis atrakcji

Kościół Farny w Nieświeżu jest pierwszym kościołem jezuickim na terytorium Rzeszypospolitej.  W 1584 r.Mikołaj Krzysztof Radziwiłł (Sierotka) zaprosił włoskiego architekta Giovanniego Bernardoniego do budowy dużego kompleksu jezuickiego z kolegium i świątynią. Świątynia zbudowana jest na wzór rzymskiego kościoła La chiesa del Santissimo Nome di Gesù w Rzymie. Jezuici uważali kościół w Nieświeżu za najważniejszą katedrę w Rzeczypospolitej i krajach ościennych.

W 1601 r. nuncjusz papieski Claudio Rongoni konsekrował kościół farny w Nieświeżu. Wnętrze świątyni przypisuje się najsławniejszym holenderskim i włoskim artystom XVIII wieku.  Główny obraz zdobiący ołtarz świątyni został wykonany przez jednego z najsłynniejszych malarzy Rzeczypospolitej, Xaviera Dominica Gesky’ego.

Katedra w Nieświeżu była przeznaczona na rodzinny grobowiec Radziwiłłów.  Tutaj w krypcie Radziwiłłów pochowanych jest ponad stu przedstawicieli tej starożytnej rodziny książęcej.  Krypta katedry w Nieświeżu stała się trzecim rodzinnym grobowcem w Europie po królewskich grobowcach francuskich Burbonów i austriackich Habsburgów.  Na jej urządzenie Mikołaj Radziwiłł Sierotka osobiście otrzymał zgodę papieża rzymskiego.  Dopiero w XXI wieku białoruscy naukowcy rozpoczęli szczegółowe badania tej relikwii w celu usystematyzowania miejsc pochówku.

Bogata dekoracja wnętrza Kościóła Bożego Ciała w Nieświeżu, wykonana przez włoskich mistrzów, czyni z niego jedno z najlepszych muzeów wystrójów wnętrza z XVII-XVIII wieku. Za niewiarygodną wspaniałość król Rzeczypospolitej, Jan III Sobieski, nazwał Kościół Farny w Nieświeżu ósmym cudem świata.

 

Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina