Kolegium Jezuitów w Pińsku

Opis atrakcji

Budynek Kolegium Jezuitów w Pińsku nie może zgubić się nawet w nowoczesnym, wielopiętrowym osiedlu, chociaż jest to tylko część ogromnego kompleksu zakonu jezuitów, zbudowanego w Pińsku w połowie XVII wieku.

W 1630 r. w Pińsku na zaproszenie miejscowego starosty zakon jezuitów rozpoczął budowę klasztoru. W roku 1632 Wielki Kanclerz Litewski złożył hojny datek na rzecz jezuitów. Zakon przed 1648 rokiem buduje ogromny kościół Świętego Stanisława, a razem z nim szkołę na 50 uczniów, aptekę, mały szpital i inne budynki. Właśnie w tym roku Pińsk został zatakowany przez potężną kozacką armię Bohdana Chmielnickiego. Kozacy nie oszczędzili nowowybudowanego kompleksu i okradli go, a także częściowo spalili. Jezuici uratowali się i ocalili pieniądze tylko dlatego, że podczas budowy klasztoru zbudowali kilka podziemnych przejść. Niestety nie zdążyli odnowić kompleksu klasztornego, zanim Pińsk w 1655 r. został zajęty przez wojska moskiewskie księcia Wołkońskiego, który spalił miasto i zmasakrował prawie 15 000 cywilów.

Pod Pińskiem kozacy Bohdana Chmielnickiego brutalnie torturowali Andrzeja Bobolę, mnicha z klasztoru jezuitów w Pińsku, „ Apostoła Połockiego”, świętego, którego relikwie znajdują się obecnie w Warszawie.

W 1675 r. kompleks został przebudowany, wówczas odnowiono budynek kolegium, który obecnie jest muzeum. Corocznie tu uczyło się do 700 studentów z całej Rzeczypospolitej. Kolegium ukończył między innymi Adam Naruszewicz, autor siedmiotomowej Historii Ludu Polskiego, biskup, rektor Akademii Wileńskiej oraz Karol Wyrwicz, ostatni rektor jezuickiego Collegium Nobilium w Warszawie w czasach Rzeczypospolitej.

Kolegium Jezuitów w Pińsku słynie z podziemnych tuneli, które w ostatniej dekadzie zaczęto badać i już otworzono pierwszą wystawę na temat podziemnego Pińska.

Kolegium Jezuitów w Pińsku, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina