Klasztor Karmelitów w Mścisławiu

Opis atrakcji

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mścisławiu to pozostała świątynia klasztoru Karmelitów, która na początku XVII wieku uważana była za najbardziej wpływowy i najbogatszy klasztor katolicki na pograniczu państwa Moskiewskiego.  Kamienny kompleks, położony u stóp Góry Zamkowej, został zbudowany przez słynnego architekta Jana Krzysztofa Glaubitza, jednego z twórców stylu baroku wileńskiego.

Budowa zespołu klasztornego trwała 20 lat i została ostatecznie ukończona w 1637 roku.  Zakon Karmelitów  w swej regule propaguje ubóstwo i poddawanie się trudom życia.  Dlatego po zbudowaniu klasztoru w niespokojnym Mścisławiu, mnisi stanęli przed prawdziwymi problemami. Bogate przygraniczne miasto Mścisław zawsze było upragnionym celem zarówno wojsk moskiewskich, jak i Hordy Krymskiej. Mniej więcej co dwa lata próbowali je szturmować.  Miasto było jednak otoczone potężnymi fortyfikacjami i przez długi czas nie można było go zdobyć ani szturmem, ani oblężeniem.  Dopiero w roku1654 ogromna armia carska pod dowództwem księcia Aleksieja Trubieckiego zajęła Mścisław w wyniku oblężenia, podpalając przedmieście i centralną część miasta gorącymi kulami armatnimi. Mścisław został zajęty, klasztor karmelitów splądrowany, a mnisi zostali zmasakrowani do ostatniego człowieka.

Po tej katastrofie miasto już nigdy nie było w stanie odzyskać dawnych wpływów i bogactwa.  Teraz  w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny o głównej tragedii miasta przypominają dwa centralne freski świątyni: „Zdobycie Mścisławia przez wojska moskiewskie w 1654 r.” i „Zabójstwo księży”.  Oprócz tych fresków, kościół słynie z unikalnych  XVII-wiecznych fresków, które są dość dobrze zachowane pomimo stanu kościoła, który wymaga wieloletniej renowacji.

Klasztor Karmelitów w Mścisławiu, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina