Klasztor Bazylianów w Borunach

Opis atrakcji

Klasztor Bazylianów w Borunach (rejon Oszmiański obwodu Grodzieńskiego Białorusi) jest interesujący z dwóch powodów: architektonicznego i religijnego. Tu znajduje się cudowny Obraz Matki Bożej Boruńskiej, czczony przez kościoły katolicki, prawosławny i greckokatolicki. Historia ikony znana jest dopiero od XVI wieku i należała ona do igumena klasztoru bazylianów św. Josafata w Połocku. Została napisana najprawdopodobniej w Bizancjum w XIII – XIV wieku. Ikona już w średniowieczu znana była z cudów. Żona jednego z Sapiehów zaofiarowała po uzdrowieniu 800 złotych florenów na ubranie świętej ikony. Matka Boska Boruńska ubrała się wtedy w najbardziej kunsztowne odzienie na terytorium Rzeczypospolitej ze złota i diamentów. Podczas Wojny Północnej rosyjski generał rozkazał zabrać ikonę, lecz miejscowi mnisi przekonali go, by cudowny obraz pozostał w Borunach, ozdoby zostały niestety wywiezione do Moskwy i tam utracone dla historii. Teraz cudowną ikonę zdobią setki złotych i srebrnych medalionów (wotów) – prezent od uzdrowionych parafian.

Z dużego niegdyś kompleksu architektonicznego klasztoru dobrze zachował się oryginalny kościół Piotra i Pawła, który był zbudowany przed 1760r. W 1700 roku, w klasztorze istniała jeszcze szkoła, którą ukończyli znani pisarze: Ignacy i Leonard Chodźko, Antoni Odyniec, Julian Korsak.

Zespół klasztorny w Borunach znajduje się na centralnym placu. W niezwykłej sylwetce budynków akcentem wyróżnia się była cerkiew unicka – obecnie trzynawowy, dwuwieżowy kościół świętych Piotra i Pawła. Jedna z wież nigdy nie została zbudowana, a uzupełnia ją pobliska dzwonnica, kopiująca wieżę kościoła. Ta niezwykła technika zapewnia fałszywą symetrię wizualną i jest unikalnym rozwiązaniem w szkole architektonicznej na Białorusi.

Kościół składa się z dwóch części: górnej i dolnej. W górnej znajdują się prastare organy, które mogą być dwa razy starsze niż kościół, a w dolnej znajduje się święte źródło, woda z którego ma moc uzdrawiającą, szczególnie w święto Piotra i Pawła.

Klasztor Bazylianów w Borunach, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina