Kaplica Grobowa rodu Orzeszkowyh w w.Zakozel

Opis atrakcji

Zakoziel- agromiasteczko na Białorusi, w rejonie drohiczyńskim obwodu brzeskiego – to rodzinny majątek starożytnego szlacheckiego rodu Orzeszków. Samo miasteczko jest znane od XIII wieku jako własność książąt pińskich. W 1554 roku wielki książę Zygmunt II August podarował te ziemie Antoniemu Orzeszko, jako nagrodę za służbę publiczną. To właśnie on stał się założycielem słynnego rodu, nazwisko którego nosiła znana polska pisarka. Orzeszki uczestniczyli we wszystkich antyrosyjskich powstaniach na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego.  Ale po powstaniu w latach 1863–1864 prawie wszyscy męscy przedstawiciele rodu zostali skazani i zesłani na Syberię,  a ich majątki zostały skonfiskowane przez władze carskie.

Józefowi  Orzeszko udało się wyemigrować, a po jego śmierci żona poprosiła cesarza rosyjskiego o pozwolenie na pochowanie go w rodzinnej nekropolii w Zakozielu. To było ostatnie miejsce pochówku znanego rodu.

Kaplica została zbudowana w 1849 roku przez architekta Franciszka Jaszczołda. To piękny neogotycki zabytek na Białorusi.Jego fasada ozdobiona jest dwoma masywnymi żeliwnymi tarczami z herbami dwóch gałęzi słynnej rodziny.

Kaplica została zauważona przez archeologów stosunkowo niedawno, około 40 lat temu. W kręgach naukowych uważało się, że jest dawno rozgrabiony. Jednak ku wielkiemu zdziwieniu w krypcie pod kaplicą odkryto liczne ludzkie szczątki, które postanowiono pochować niedaleko grobowca. Duża część detali wewnętrznych, części posągów, unikalne odlewy z brązu znajdują się częściowo w kaplicy, a częściowo eksponowane są w Regionalnym Muzeum Krajoznawczym w Brześciu na specjalnej wystawie.

Obecnie podjęto decyzję o odtworzeniu kaplicy w jej oryginalnej formie.

Kaplica Grobowa rodu Orzeszkowyh w w.Zakozel, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina