Kanał Augustowski

Opis atrakcji

Kanał Augustowski, który jest częścią Szlaku Batorego, położony jest na terytorium dwóch krajów, Polski i Białorusi. Jest unikalnym historycznym dziełem inżynierii hydraulicznej.  Konstrukcja kanału została zaprojektowana przez ostatniego króla Rzeczypospolitej, Stanisława Augusta Poniatowskiego, aby stworzyć najkrótszą drogę wodną do Morza Bałtyckiego, omijając wrogie terytoria Królestwa Pruskiego.

Budowa kanału rozpoczęła się już po zajęciu ziem Rzeczypospolitej Polskiej prez Imperium Rosyjskie.  Została ona zainicjowana przez Ministra  Królestwa Polskiego Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. Zwolennik niepodległości Wielkiego Księstwa Litewskiego powierzył rozpoczęcie prac po budowie kanału inżynierom wojskowym, którzy walczyli w wojnie w 1812 r. przeciwko Imperium Rosyjskiemu o niepodległość Polski i Białorusi, na czele z generalem Ignacym Prądzyńskim.

Podczas powstania antyrosyjskiego w latach 1830–1831 prawie wszyscy inżynierowie i kierownicy budowy Kanału Augustowskiego dołączyli do rebeliantów.  Kolejne aresztowania wśród inżynierów i budowniczych wojskowych kanału znacznie opóźniły jego zakończenie.  Pod koniec budowy okazało się, że droga wodna nie byłaby ekonomicznie zasadna z powodu wszechobecnej budowy kolei.

Na początku XX wieku kanał stał się terenem rekreacyjnym dla mieszkańców Grodna i okolic.  I Wojna światowa zatrzymała rozwój regionu.  W okresie międzywojennym Kanał Augustowski staje się ulubionym miejscem dla młodych ludzi i studentów Polski.  Odbywają się tutaj festiwale wodne i słynne regaty, na które przyjeżdżają uczestnicy z całej Europy.  Nieraz gościem wydarzeń sportowych na Kanale Augustowskim byli Józef Piłsudski, Stanisław Wojciechowski, Ignacy Mościcki.

Dziś Kanał Augustowski to park przyrodniczy z dużymi obszarami turystyki rekreacyjnej.  Tu jest uproszczony punkt kontrolny w UE.  Odbywają się wspólne wydarzenia polskiej i białoruskiej młodzieży.  Kanał jest centrum turystyki ekologicznej w Europie Wschodniej.  Na tle bajecznej przyrody wczasowicze mogą pływać kajakami, łodziami, katamaranami i iść na ryby.  Można tu nawet złowić węgorza rzecznego, a także lina i suma.

Kanał Augustowski, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina