Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Budsławiu

Opis atrakcji

Na początku XVI wieku w okolicach dzisiejszego Budsławia rosły potężne sosny i dęby, a w miejscowym gąszczu wodzili rej rozbójnicy. Wielki Książę Litewski Aleksander II Jagiellończyk podarował swoje ziemie na obrzeżach tutejszego lasu mnichom z zakonu bernardynów, którzy przed 1504 r. zbudowali niewielką kaplicę i małe domki-cele (budy). Początkowo był to mały klasztor, który często był atakowany przez miejscowych kolegów Robina Hooda.

Sprawa ta trafiła do króla Stefana Batorego, który dla obrony klasztoru podarował sąsiednie ziemie królewskiemu rotmistrzowi Heronimowi Oskerko, aby mógł on zabezpieczyć ochronę klasztorowi na własny koszt.

Ikona Najświętszej Maryi Panny pojawiła się w klasztorze wprost z Rzymu. Głowa Kościoła katolickiego Klemens VIII podarował ten obraz znanemu szlachcicowi Wielkiego Księstwa Litewskiego Janowi Pacowi za przejście tego z protestantyzmu na katolicyzm. Autorstwo ikony przypisuje się słynnemu włoskiemu malarzowi Pontormo. Od początku XVII wieku lokalni parafianie zaczęli dostżegać, że święty obraz pomaga w chorobie, transakcjach handlowych, udanych małżeństwach. Przed obrazem powracali do zdrowia ciężko ranni i umierający żołnierze. Przed 1650 rokiem do ikony jechała ukłonić się szlachta od Pragi do Smoleńska.

W roku 1643 niemiecki architekt Andrei Kromer zbudował kamienny kompleks klasztorny za datki od pielgrzymów w Budsławiu, kościół który przetrwał do dziś. Dzięki klasztorowi i dziesiątkom tysięcy pielgrzymów rozwijało się i samo miasto. Po okupacji 1795 władze rosyjskie początkowo nie zniszczyły klasztoru ze względu na jego sławę, obawiając się buntu miejscowych wyznawców. Mnisi aktywnie brali udział w powstaniach antyrosyjskich w latach 1830–1831 i 1863. W 1864 roku klasztor został zamknięty, a wszystkie jego budynki sprzedano na cegły kupcom rosyjskim. Centralną świątynię z cudowną ikoną wiernym udało się ocalić. Dzisiaj Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Budsławiu jest bazyliką mniejszą, a setki pielgrzymów z całej Europy przybywają codziennie do cudownej ikony.

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Budsławiu, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina