Bazylika katedralna św. Franciszka Ksawerego w Grodnie

Opis atrakcji

Historia jednego z najbardziej znamienitych kościołów na Białorusi sięga 1584 roku, wówczas to Król Rzeczypospolitej Stefan Batory zezwala jezuitom na budowę klasztoru w Grodnie. Jednak z powodu sprzeciwu licznych magnatów, protestantów i prawosławnych, którym nie podobała się agresywna polityka religijna jezuitów, budowę ogromnego kompleksu klasztornego rozpoczęto faktycznie dopiero w XVII wieku. Tutaj zainstalowane są być może najstarsze zegary w Europie, które dekorowały ratusz w Grodnie na początku XV wieku. Po spaleniu ratusza przez wojska moskiewskie zegar został przeniesiony do kościoła św. Franciszka Ksawerego.

Kościół został ostatecznie otwarty w 1705 roku w obecności dwóch sojuszników podczas wojny północnej: króla Augusta II i cara Piotra Wielkiego. Pod koniec XVIII wieku kościół został bogato ozdobiony za hojne datki od szlachty województwa mścisławskiego i mohylewskiego Rzeczypospolitej. Niemal cała dekoracja wnętrz została zachowana z połowy XVIII wieku praktycznie bez zmian.

Wyjątkowa, cudowna ikona Matki Boskiej Kongregackiej (studenckiej), pojawiła się w klasztorze jezuitów w Grodnie w XVII w. Od tego czasu traktowana jest jako obrończyni Grodna. W 1761 roku Christian van Gavsen, gdański jubiler, wykonał srebrną oprawę ikony. Matka Boża szczególnie wspiera uczniów i studentów. W 2005 r. ikona otrzymała papieskie korony jako wyraz uznania dla jej cudów i znaczenia w świecie katolickim.

Kościół św. Franciszka Ksawerego jest dominantą architektoniczną w centrum miasta. Świątynia została zbudowana jako trzynawowa bazylika z kopułą na przecięciu nawy głównej i transeptu, z dwiema wieżami, bazylikami o wymiarach 30 x 60 metrów i 22 metry wysokości nawy głównej.

W 1990 r. Jan Paweł II nadał kościołowi w Grodnie tytuł małej bazyliki jako katolickiej świątyni o światowym znaczeniu historycznym i religijnym.

Bazylika katedralna św. Franciszka Ksawerego w Grodnie, lokalizacja na mapie

Podziel się z przyjaciółmi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on skype
Skype
Share on telegram
Telegram
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina