Przydatne wskazówki dla osób podróżujących na Białoruś

Niezależnie od tego, czy planujesz weekendowe wakacje, czy wybierasz się w długą podróż za granicę, powinieneś przygotować się i dokładnie przemyśleć wszystkie szczegóły nadchodzącej podróży. Nasze rekomendacje pomogą Ci zaplanować wakacje na Białorusi, uniknąć nieprzyjemności w obcym mieście i uczynić twoją podróż tak bezpieczną, jak to możliwe.

WIZA

Wjazd na terytorium Republiki Białorusi odbywać się może w ramach ruchu bezwizowego bądź na podstawie wiz oraz ważnych dokumentów podróży. W przypadku osób posiadających zezwolenie na zamieszkanie na Białorusi (odpowiednik polskiej karty pobytu), przekroczenie granicy następuje na podstawie dokumentu podróży oraz owego zezwolenia; wydawane są wizy krótkoterminowe (jednokrotne, dwukrotne oraz wielokrotne) oraz długoterminowe (wielokrotne) uprawniające do pobytu na okres czasu określony w wizie, lecz nie dłuższy niż 90 dni w ciągu półrocza licząc od daty pierwszego wjazdu.
Od ubiegających się o wizy wymagane są następujące dokumenty: wniosek wizowy, jedno zdjęcie, ważny dokument podróży, dokumenty potwierdzające cel podróży oraz zapewniające pokrycie kosztów pomocy medycznej, pokwitowanie dokonania opłaty oraz ewentualnie inne dokumenty.
Wizę można uzyskać w urzędach konsularnych Białorusi w Warszawie, Białymstoku i Białej Podlaskiej. Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy.
Osoby, które przybyły na Białoruś z Polski, zwolnione są z obowiązku poddania się 14-dniowej domowej kwarantannie.
Spis wszystkich państw, po przyjeździe z których istnieje nadal obowiązek odbycia 14-dniowej domowej kwarantanny (samoizolacji), dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki Białorusi: (http://minzdrav.gov.by/ru/dlya-belorusskikh-grazhdan/COVID-19/ po kliknięciu na: Перечень стран, в которых регистрируются случаи инфекции COVID-19).

Zachęcamy do sprawdzenia aktualnych informacji MSZ przed wycieczką

Co zabrać z sobą do podróży

Główna reguła podróżnika – nic nie zapomnieć. Dlatego zawczasu należy spisać potrzebne rzeczy. Ta sama lista przyda się po powrocie z podróży. Przed tym, jak spakujesz walizę, sprawdź miejsca, których zamierzasz odwiedzić – przeczytaj recenzje i wskazówki dla podróżnych w Internecie – pomoże to dostosować listę i włączyć do niej najbardziej potrzebne rzeczy.

Przygotowanie dokumentów

Bywają wypadki, kiedy w podróży traci się dokumenty lub zostaną skradzione, praktyczne wskazówki dla podróżnych w tym przypadku: zrób z góry kopie wszystkich ważnych dokumentów (paszporty, ubezpieczenie, bilety, prawa jazdy). Zostaw jedną kopię w domu, zabierz drugą ze sobą. Również można zachować elektroniczną kopię na skrzynce pocztowej. W razie nieprzewidzianej sytuacji możesz skontaktować się z ambasadą lub biurem podróży z kopiami dokumentów w ręku.

Przeczytaj uważnie ubezpieczenie. Pamiętaj, aby sprawdzić, jakie usługi medyczne obejmują, aby wiedzieć, na czym można polegać w przypadku choroby lub obrażeń, jakie usługi będą świadczone bezpłatnie i za które będziesz musiał zapłacić z kieszeni.

Zaopatrz się w listę numerów alarmowych: policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe. W przypadku utraty karty bankowej wymagany będzie Twój numer telefonu, zapisz numer firmy ubezpieczeniowej i ambasady. Trzymaj tę listę zawsze w zasięgu wzroku.

Środki pieniężne : karty bankowe i gotówka

Miejscowa waluta – białoruski rubel. 24,0 białoruskich rubli ~ 10$ ~ 41,15 złotych (kurs się zmienia). Banki pracują do 17:30, w soboty i niedziele są dni wolne. Do chwili wyjazdu z kraju zachowujcie dokumenty o wymianie waluty.

Co dotyczy kart bankowych, upewnij się, że będzie ona obsługiwana w kraju docelowym. Pamiętaj, aby uprzedzić bank o swoich planach pobierania pieniędzy z karty w innym kraju. Niektóre banki mogą zabronić używania tam kart kredytowych lub sam system bezpieczeństwa może zablokować twoje konto.

W dużych supermarketach i hotelach można płacić kartą kredytową.

Zakwaterowanie

Różne ceny na hotele na Białorusi, hostele i apartamenty pozwolą Ci wybrać najbardziej odpowiednie zakwaterowanie dla dobrego wypoczynku. W dużych hotelach i restauracjach obsługa wliczona jest w rachunek, napiwki mogą być oznaczone na rachunku. Jeżeli masz życzenie nie zabrania się dodać 10% kelnerowi i pokojówce, oraz 2$ portierowi.

Niezapomniane atrakcje

Aby dobrze orientować się w obcym kraju, użyj GPS, papierowej mapy lub jej wersji elektronicznej. Zastanów się nad trasą i przestudiuj ją na mapie – pozwoli to zaoszczędzić czas na odkrywanie lokalnych atrakcji, a nie ich wyszukiwanie.
Jakie wskazówki dla podróżnych przydadzą się podczas opracowywania trasy turystycznej?

Aby ułatwić znajdowanie atrakcyj i nie przegapić najciekawszych miejsc podczas indywidualnej podróży do miast Białorusi, nie zapomnij zaopatrzyć się w mapy miast lub przewodniki.

Nie warto trzymać się tylko powszechnie znanych miejsc , wskazanych w przewodniku. Nie bój się dowiedzieć, co Cię interesuje. Być może ciche ulice lub majestatyczne parki lokalnego miasta okażą się nie mniej atrakcyjne niż starożytne ruiny i zamki pełne turystów.

Transport

Podróżując po Białorusi samochodem, nie przekraczaj prędkości nawet na autostradzie: na drogach znajduje się wiele radarów. Jeśli zatrzymano Cię za przekroczenie prędkości, nie próbuj „dogadać się” – w tym kraju nie ma korupcji.

Szczególną przyjemność sprawia podróżowanie po kraju na rowerze lub pieszo; trasy rowerowe przez Białoruś do Polski i Niemiec są bardzo popularne. Nie mniej interesujące są spływy kajakowe – rafting z instruktorem i grupą. Szczególny szyk – turystyka konna; kluby jeździeckie zapraszają fanów inteligentnych i wiernych zwierząt do dołączenia do jednej z grup.

Kierowca pojazdu mechanicznego powinien posiadać oryginał polisy ubezpieczeniowej honorowanej na terytotium RB, będącej dowodem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na terenie państwa będącego członkiem Systemu Zielonej Karty.

Uczestnictwo w ruchu drogowym w RB pojazdów mechanicznych zarejestrowanych poza jej granicami, bez polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych honorowanej na terenie RB, jest karane w trybie administracyjnym zgodnie z cz. 4 art. 18.20 Kodeksu wykroczeń administracyjnych RB w wysokości 20 kwot bazowych (od 01.01.2019 kwota bazowa wynosi 27 BYN).

W Białoruśi funkcjonuje elektroniczny system poboru opłat drogowych BelToll

Opłaty za korzystanie z dróg płatnych są obowiązkowe dla kierujących

  • pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony;
  • pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, zarejestrowane poza obszarem Unii Celnej.

Z opłat są zwolnieni kierujący pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, zarejestrowane w państwach Unii Celnej.
MAPA SIECI DRÓG PŁATNYCH: http://beltoll.by/index.php/pl/beltoll-system/toll-roads/map-of-toll-roads

Pamiątki

Nie zapomnij obdarować bliskich pamiątkami narodowymi i prezentami. Nie spiesz się, aby je kupić w pierwszym dostępnym miejscu. Z reguły w tłumnych miejscach turystycznych ceny są bardzo wysokie. Spacerując po mieście, obowiązkowo spotkasz ciekawy i niepowtarzalny drobiazg o dobrej jakości i możesz go nabyć bez nadmiernego uszczerbku dla portfela.

Turyści bardzo często jako pamiątki z Białorusi przywożą lniane wyhaftowane wyroby: obrusy, koszule, ręczniki; figurki z drewna i słomki, wyroby miejscowych garncarzy. Oczywiście, białoruski trykotaż. Jednak głównie – to duchowe ciepło dobrego słowiańskiego narodu, którego nie kupisz za pieniądze.

Nie staraj się zobaczyć wszystkiego i od razu, w przeciwnym razie nie będziesz miał nic więcej do zapamiętania oprócz zmęczenia.
Te porady dla podróżników były przekazywane przez doświadczonych turystów. Nie zaniedbuj ich, a wtedy Twoja podróż będzie obowiązkowo udana i pozostawi tylko przyjemne wrażenia!

Twój konsultant

Natallia Dawydowskaja

Twój konsultant​

Ewgenija Shemiakina